Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Sign In

Skip Navigation Linksarticleitem آموزش و ارتقای سلامت

مقالات-سلامتی.jpg
آموزش و ارتقای سلامت

درمان زخم های گوارشی

زخم پپتیک عبارت است از یک خوردگی کوچک در لوله گوارش . شایع ترین نوع زخم پپتیک در ۳۰ سانتیمتر اول روده کوچک بعد از معده رخ می دهد و به آن زخم دوازدهه می گویند. زخم هایی که در معده تشکیل می شوند، زخم معده خوانده می شوند و زخم معده انهدام و تخریب سطح معده است. به طور طبیعی معده با ترشح موکوس و موسین مقدار اسید را کنترل می کند.

در صورت ترشح نشدن این مواد میزان اسید معده زیاد می شود و ایجاد زخم معده می کند. زخم پپتیک یک زخم مسری یا سرطانی نیست .این زخم ها می توانند تمامی سنین را مبتلا کنند. استرس، مصرف داروهای کورتون، مصرف سیگار و الکل در ایجاد زخم معده خوش خیم اثر مستقیم دارند. در صورت وجود موارد زیر احتمال بیشتری برای ابتلا به زخم گوارشی دارید:

سابقه خانوادگی زخم ، سیگار کشیدن ، نوشیدن الکل، سن بالای ۵۰ سال، استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (مثل آسپرین )، خستگی یا کار بیش از حد، رژیم غذایی نامناسب ، وعده های غذایی نامنظم و نخوردن برخی وعده ها، داشتن عفونت هلیکو باکتر پیلوری.

نشانه های زخم گوارشی

درد سوزشی در شکم شایع ترین نشانه این بیماری است. سایر نشانه ها شامل موارد زیر هستند: از دست دادن وزن، بی اشتهایی، درد در حین غذا خوردن، احساس ناراحتی در معده، استفراغ، کم خونی و وجود خون در مدفوع .

راه های درمان یا تسکین درد

اگر چه علت دقیق زخم گوارشی معلوم نیست، ولی راه های درمان آن شناخته شده است. انواعی از داروها وجود دارند که توان معده را برای تولید یا ترشح اسید مهار می کنند.

تحقیقات نشان داده است که در ۹۵ تا ۹۸درصد موارد استفاده از این داروهای قوی زخم التیام یافته است. بیشتر پزشکان معتقدند که این دارو باید جزء اصلی درمان باشد. علاوه بر آن داروهایی نیز هستند که برای پوشانیدن ناحیه زخم استفاده می شوند.

شیر و عسل بخورید

خوردن یک لیوان شیر بدون چربی در حمله درد زخم معده تسکین سریع آن را به دنبال دارد. شیر مانند یک ضد اسید عمل می کند و با خنثی کردن اسید درد را هم از بین می برد. اما مواظب باشید، برخی از کسانی که برای تسکین درد معده شیر خورده اند، بعد از مدت کوتاهی دچار درد شدیدتر شده اند. عسل از بروز قارچ ها و باکتری ها، مخصوصاً باکتری های بیماری زخم معده جلوگیری می کند. عسل دارای درجات مختلف اثر بخشی ضد باکتریایی است و عموماً عسل های تیره تر دارای اثر آنتی اکسیدانی قوی تری هستند،

احساساتتان را بروز دهید

دکتر «مایل یمی» معتقداست، بر پایه بعضی شواهد، افرادی که نمی توانند احساساتشان را درخصوص شکست و نا امیدی به درستی بیان کنند بیشتر در معرض ابتلا به زخم معده هستند

غذای محرک نخورید

پزشکان متوجه شده اند غذاهای پرادویه ایجاد زخم گوارشی نمی کند اماشدت درد را افزایش می بخشند. زیرا بافت زخم بسیار حساس تر است و وقتی غذایی تند یا اسیدی خورده شود، درد ایجاد می شود.

پس، از خوردن غذاهای محرک زخم خودداری کنید. محققان چینی بر این باورند که مصرف قهوه، چای پررنگ، الکل و ادویه در تشدید و بروز بیماری زخم معده دخالت دارند. به گفته این محققان، مصرف زیاد غذاهای ترش، شور، میوه و سبزی های خام و برنج نیز در ازدیاد ترشح اسید معده و سوزش و دردهای معده و اثنی عشر دخالت دارند. مبتلایان به زخم معده و اثنی عشر بهتر است از غذاهایی استفاده کنند که هضمشان آسان بوده و باعث نفخ دستگاه گوارش نمی شود.

افزایش وعده های غذایی

اگرچه بسیاری ازپزشکان خوردن روزی سه وعده غذا با حجم معمولی را مناسب می دانند، ولی برخی از افراد درصورت رساندن وعده های غذایی به شش وعده مختصر در روز، کمتر از درد معده شکایت می کنند. پزشکان چینی به تازگی کشف کرده اند که شربت زنجبیل بهترین دارو برای معالجه زخم معده است، علاوه بر آن مصرف فلفل سبز نیز احتمال بروز زخم معده را تا حدودی کاهش می دهد.

مصرف زیاد سوپ برای مبتلایان به زخم معده مضر است. یک متخصص تغذیه معتقد است مصرف بیش از اندازه مایعات و غذاهای آبکی موجب تشدید بیماری در مبتلایان به زخم معده می شود.

احساس سنگینی که متعاقب مصرف سوپ ایجاد می شود نشان دهنده کاهش کارایی اسید معده، جهت هضم غذا در افرادی است که معده آنها به طور طبیعی عمل نمی کند.

همچنین مصرف بیش از اندازه چای، قهوه، سوپ، آش و حتی آب برای افرادی که دچار زخم معده هستند مضر است و چنین اشخاصی باید از غذاهایی استفاده کنند که تا حد امکان آب آنها گرفته شده است علاوه بر آن، مصرف همه نان های پر حجم مثل نان باگت که قبل از هضم شدن آب جذب می کنند نیز برای این افراد مناسب نیست.

 

 

قهوه نخورید

دلیلی وجود ندارد که نشان دهد خوردن قهوه زخم معده می آورد، ولی کافئین قهوه زخم را تحریک می کند. به هر حال، هیچ وقت بیش از دو یا سه فنجان قهوه در روز نخورید.

زیاد آسپیرین نخورید

تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد آسپیرین به پوشش معده آسیب رسانده و باعث خونریزی آن می شود. اگر برای رفع سرماخوردگی یا سردرد دو سه روز آسپیرین می خورید، اشکالی ندارد، ولی اگر بیش از سه ماه خورده اید، ممکن است دچار گرفتاری شوید. در این مورد، پزشک می تواند داروی دیگری جایگزین آن کند.

سیگار نکشید

نیکوتین سیگار پوشش معده را آسیب رسانده و زخم آن را تشدید می کند. استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می شود.علاوه بر آن زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می شود.

ورزش کنید

انجام دادن حرکات ورزشی خصوصاً پیاده روی برای افرادی که دچار زخم معده و زخم اثنی عشر هستند، بسیار مفید و ضروری است. عواملی همچون استرس، ناراحتی های عصبی، فکری و بالا بودن اسید معده در ایجاد زخم معده و اثنی عشر دخیل هستند؛ بنابراین یکی از راههای پیشگیری از زخم معده و اثنی عشر انجام ورزش به صورت مداوم است. یافته ها نشان می دهند: ۷۲درصد افرادی که پیاده روی می کنند و انجام دادن ورزش را در برنامه روزانه خود قرار می دهند، کمتر مبتلا به زخم اثنی عشر می شوند و ترشح اسید معده در آنها به طور چشمگیری کاهش می یابد.

 

 

منبع:

ترجمه: سیما کربلایی صالح

برگرفته از پایگاه الکترونیکی بهسایت ایران

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه غیر دولتی خیریه یاوران مهدی (عج) می باشد